Co daje gra w badmintona? 

Badminton, dyscyplina olimpijska, w której oficjalne mecze rozgrywane są w hali, bywa często nazywany najszybszą grą rakietową, ponieważ odbijanie lotki wymaga nie lada refleksu, precyzji i dynamiki ruchów. A więc też bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości.

Odbijanie lotki w grze jeden na jeden lub w grze deblowej, czyli para graczy na parę, daje wiele korzyści.

1. Wzmacnia i kształtuje mięśnie całego ciała

 

Trudno wskazać grupę mięśni, która podczas gry w badmintona nie pracuje. Bieganie z rakietą kształtuje nogi i pośladki, odbijanie lotki to ciągła praca ramion i barków, i to nie tylko ręki, w której trzymamy rakietkę, druga też jest w ciągłym ruchu, ponieważ gra wymaga stałej i energicznej zmiany pozycji ciała. Zwroty i podskoki uruchamiają pracę mięśni grzbietu i brzucha. Podczas gry angażujemy mięśnie globalne, które odpowiadają za poruszanie się ciała, ale też mięśnie stabilizujące sylwetkę. Podbiegi i wyhamowania ruchu bez upadku, to właśnie ciężka praca mięśni głębokich. Dzięki temu poprawia się nasze czucie kinestetyczne, czyli kształtujemy umiejętność odbierania ułożenia ciała w przestrzeni.

2. Pozwala spalić sporo kalorii

 

Badminton to naprawdę intensywny sport. Podczas godzinnego meczu, w zależności od intensywności gry, można spalić od ok. 350 do 500 kcal. Oczywiście jest to wynik indywidualny, bo pod uwagę należy wziąć również wzrost i wagę graczy. Jeśli chcemy sprawdzić, ile dokładnie spalamy kalorii podczas meczu badmintona, możemy użyć pulsometru ze wskaźnikiem spalanych kalorii.

3. Poprawia refleks i koordynację

 

Podczas meczu niezwykle ważna jest szybkość reakcji. W porównaniu z tenisem, w którym gracz ma choć chwilę na ustawienie odbicia, tu reakcja na zagranie przeciwnika musi być zdecydowana i dynamiczna. To świetnie wyrabia refleks, który może potem przydać się w życiu codziennym, choćby podczas prowadzenia auta w razie zagrożenia na drodze. Coraz lepsza koordynacja pozwala na skrócenie czasu reakcji, a to przekłada się od razu na dynamikę gry.

4. Powiększa wydolność krążeniowo-oddechową

 

Ten sport, jak niewiele innych, szybko poprawi kondycję. Mówi się, że gracz rekreacyjny podczas niewymagającego meczu potrafi przebiec około 2 kilometrów. Zawodowcy nawet 10 razy więcej. I co niebywałe, nie czujemy tego na boisku! Jeśli chcesz się przekonać, jaką odległość pokonujesz, użyj aplikacji na smartfony monitorującej ruch lub krokomierza. Ciągły ruch, konieczny w badmintonie, może naprawdę szybko wpłynąć pozytywnie na kondycję układu krążeniowego i pojemność płuc. W pakiecie dostajemy więc możliwość wejścia na czwarte piętro bez zadyszki!

5. Pozwala się odstresować

 

Nasze zaangażowanie w grę, śledzenie ruchu lotki i spędzanie czasu w miłym towarzystwie daje jeszcze jedną, bardzo ważną korzyść – oderwanie od codziennych spraw i odstresowanie. Rekreacyjne uprawianie sportu również temu ma służyć. Gry takie jak badminton angażują bez reszty nie tylko nasze mięśnie i stawy, ale też uwagę, dając tym samym sposobność przeniesienia zainteresowania na coś totalnie innego niż praca i sprawy domowe. Powinniśmy dbać o ten element higieny psychicznej, by się rozluźnić i móc później ze świeżą głową zmierzyć z obowiązkami.

W dodatku, aby rozpocząć przygodę z badmintonem, potrzeba niewiele – trochę miejsca i rekreacyjny zestaw do gry wystarczy. Jeżeli jednak chcemy naprawdę poczuć moc badmintona, warto znaleźć dostęp do hali, by wyeliminować wpływ aury. Do rozegrania meczu potrzebujemy boiska o wymiarach 13,4 m x 6,1 m, przedzielonego siatką o szerokości 76 cm, zawieszoną na wysokości 1,524 metra. Gra toczy się w setach liczonych do 21 punktów lub 2 punktów przewagi. Dwa wygrane sety to wygrany mecz.